Android’i Yakından Tanıyın

Android’in mobil ekonomiyi nasıl desteklediğini öğrenmek için az bilinen gerçekleri keşfedin.

Android hakkında bilgi #01

Açık kaynaklı bir platform olan Android’in kaynak kodu herhangi bir ücret, telif payı ya da başka maliyet olmadan herkes tarafından görüntülenebilir, indirilebilir, değiştirilebilir, geliştirilebilir ve yeniden dağıtılabilir. Bu, kaynak kodunu asla herkese açık hale getirmeyen ve her türlü değişikliği şiddetle yasaklayan kapalı kaynak/özel yazılımların tam tersidir.

Android hakkında bilgi #02

Android işletim sisteminde yapılan her güncelleme, cihaz üreticilerinin telefon modelleri için kullanabilecekleri ücretsiz, çok işlevli ve açık kaynaklı platformu güçlendirir.

Android hakkında bilgi #03

2008’den beri Android işletim sisteminin 24 sürümünü çıkaran Google, sistemi geliştirmek, büyütmek ve iyileştirmek için büyük çapta yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Android hakkında bilgi #04

Google’ın tescilli uygulamalarından oluşan paketi önceden yüklemek, Android işletim sisteminin erişimi, kullanımı veya dağıtımı için bir zorunluluk değlidir. Bunun bir örneğini, işletim sistemi Android kullanılarak tasarlanan fakat hiçbir Google uygulamasını barındırmayan Amazon Fire tablet oluştururThe Digital Reader - How to Download and Install Apps from Google Play for Your Fire Tablet - October 2015.

Android hakkında bilgi #05

Micosoft; Samsung Galaxy S6, Sony Xperia Z4 ve LG G Pad 2 gibi birçok Android tablet ve telefona, popüler verimlilik uygulamalarının ön yüklemesini yapmak için 25 ülkeden 74 Android geliştiricisiyle iş birliği yaptı.

Android hakkında bilgi #06

Google’ın tescilli uygulamaları bir telefonda önceden yüklü olsa bile, cihaz üreticileri ve GSM operatörleri sıklıkla farklı e-posta, mesajlaşma ve tarayıcı uygulamalarını var olanlara ek olarak yüklemeyi tercih eder.

Android hakkında bilgi #07

Google uygulamaları, 2016 yılında Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa'daki üst sınıf telefonlara önceden yüklenen uygulamaların yalnızca %29'unu oluşturuyordu. Geri kalan %71'i cihaz üreticilerinden, mobil operatörlerden ve Facebook gibi başka şirketlerdendi.

Android hakkında bilgi #08

Android uygulamaları, diğer mobil platformlara kıyasla en fazla dağıtım fırsatına sahiptir. Android; Play Store’un yanında GetJar, Yandex ve Samsung Galaxy Apps gibi birçok diğer uygulama mağazasını barındırabilirBusiness of Apps - The Ultimate App Store List - February 2015.

Android hakkında bilgi #09

Diğer platformlardaki kullanıcılar telefonlarının yazılımını kırmadan alternatif uygulama mağazalarını indiremezkenApple Developer - App Store Review Guidelines - Rule 3.2.2.(i) Google, Android'de başka uygulama mağazası kullanımını kısıtlamaz. Birden fazla uygulama mağazasına izin veren tek büyük mobil işletim sistemi Android'dir.

Android hakkında bilgi #10

Android kullanıcıları launcher ve widget uygulamalarıyla ana ekranlarını tamamen özelleştirebilir ve cihazlarının görünümünü baştan yaratabilir. Hatta önceden yüklenmiş uygulamalar ana ekrandan kaldırılabilir veya devre dışı bırakılabilir.

Android hakkında bilgi #11

Cihaz üreticileri ve mobil operatörler genellikle Google Play'e ek olarak Samsung’un Galaxy Apps Store'u veya Xiaomi’nin MiMarket'i gibi diğer uygulama mağazalarını telefonlarına önceden yüklemektedir.

Android hakkında bilgi #12

Diğer uygulama mağazaları, Google Play Store’un uygulamalara yönelik katı güvenlik ilkelerine her zaman uymadığı için Play Store üzerinden doğrudan indirilemezler. Daha fazla bilgi

Android hakkında bilgi #13

Birçok büyük Android cihaz üreticisi, kendi cihazlarını diğerlerinden farklı kılmak için telefonlarının görünümü ve tarzını özelleştirmeyi seçer.

Android hakkında bilgi #14

Android cihazlara önceden yüklenmiş uygulamalar, benzer veya rakip uygulamaların daha başarılı olmasını engellemez. Örneğin Hangouts, Google’ın tescilli uygulamalarından oluşan paketin parçasıdır; ancak başka bir mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ın bir milyarı aşkın aylık aktif kullanıcısıWhatsApp - WhatsApp Blog One Billion - February 2016 (bu kullanıcıların ¾ kadarı Android cihazlara sahiptirVentureBeat - Three-quarters of WhatsApp users are on Android, 22% on iOS (study) - August 2015), Facebook Messenger'ın ise bir milyar aktif aylık kullanıcısı bulunmaktadırFortune - Facebook Messenger Now Has 1 Billion Monthly Users - July 2016.

Android hakkında bilgi #15

Google Play'deki Android uygulamalarının %90'ı Android’in “intents” sistemini kullanır. Bu sistem, geliştiricilerin belirli işlemleri yapmak için başka uygulamalar belirlemesine olanak tanır. Android kullanıcıları bu sayede arama veya web'e göz atma gibi görevler için varsayılan olarak istedikleri uygulamayı (UC Browser, Opera veya Chrome gibi) ayarlayabilir.

Android hakkında bilgi #16

Cihaz üreticileri Google uygulamalarını önceden yüklemek isterse, Google Mobil Hizmetleri (GMS) paketinin tamamını yüklemeleri gerekir; çünkü bu uygulamalar Gmail’den Fotoğraflar’a resim kaydetmek veya Drive’da Gmail eklentisini açmak gibi temel işlevleri kullanıcılara sunmak için birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Android hakkında bilgi #17

Google, cihaz üreticilerinin "Android Compatibility Commitment"ı imzalamalarını şart koşmaz. Bu, üreticiler için maliyetlerin yükselmesini ve kullanıcı deneyiminin zarar görmesini engelleyen, tamamen gönüllü şekilde alınan bir karardır.

Android hakkında bilgi #18

Android Açık Kaynak Projesi (AOSP), Android işletim sisteminin arkasındaki çekirdek yazılım grubu olup işletim sistemi, aracı yazılım ve numara çevirici, e-posta, mesajlaşma gibi açık kaynak uygulamalarından oluşur. Mobil operatörler, cihaz üreticileri ve geliştiriciler cihaz ve uygulama oluşturmak için bunu kullanabilirAndroid - source.android.com.

Android hakkında bilgi #19

Android, cihaz üreticilerinin kendi cihazlarında Android uygulamalarının düzgün bir şekilde çalışacağından emin olmalarını sağlamak için geniş çapta kullanılabilen bir cihaz uyumluluğu testi yapar. Google'ın gönüllü uyumluluk sözleşmelerini imzalayan üreticiler yine de kendi cihazlarına (ister kendi ürettikleri ister üçüncü tarafa ait) hangi uygulamaların ve uygulama mağazalarının önceden yükleneceğini seçebilirAndroid - source.android.com.

Android hakkında bilgi #20

Google uygulamalarının önceden yüklendiği bazı Android cihazlarda bile birçok üçüncü taraf uygulaması başarılı olmuştur. Örneğin, Hindistan gibi yüksek büyüme oranı görülen pazarlarda ankete katılanların %98'i mesajlaşma için ayda en az bir kez Facebook’un Whatsapp uygulamasını kullanırken sadece %32'si Google Hangouts’u kullanmaktadır.Ericsson ConsumerLab - Communication in the world of apps - June 2015.

Android hakkında bilgi #21

Google Play Hizmetleri, Android geliştiricilerine uygulamalarına ilave özellikler ekleme fırsatı veren bir yapıdır. Geliştiriciler uygulamalarına ilave özellik olarak harita ekleyebilir, oyunlarına skor tahtası koyabilir ya da uygulamalarından bir videoyu TV'de yayınlayabilir.