Seçim özgürlüğü
yeni fırsatlar yaratıyor.

Android işletim sistemi tamamen açık kaynaklıdır. Bu da herkesin, hatta Android'in rakiplerinin bile kaynak kodunu ücretsiz olarak indirebilmesi, yükleyebilmesi, değiştirebilmesi ve dağıtabilmesi demektir. Böylelikle daha fazla kişinin mobil teknolojinin gücüne erişmesinin önü açılır.

Herkese açık bir platform oluşturmak

Haydi zamanda geriye, 2006'ya gidelim. NASA insansız uzay aracı New Horizons'ı Plüton'a yeni gönderdi, Da Vinci Şifresi kısa süre önce vizyona girdi ve dünyanın sadece %1'i akıllı telefona sahipBusiness Insider, IDC - One In Every 5 People In The World Own A Smartphone, One In Every 17 Own A Tablet - December 2013.

İlk akıllı telefonlar kendi zamanlarına göre etkileyici olsa da çok pahalıydı. Cihaz üreticilerinin işletim sistemi (OS) lisansı için bir ücret ödemeleri veya kendi işletim sistemlerini sıfırdan geliştirmenin maliyetini karşılamaları gerekiyordu. Dahası, çoğu işletim sistemi üçüncü taraf geliştiricilere ve üreticilere kapalıydı. Diğer bir deyişle, akıllı telefonlar herkes için değildi.

Bu yüzden Google, 2007 yılında mobil sektörle güçlerini birleştirerek Open Handset Alliance'ı kurdu. Amaç, Android'i açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak kurmaktı. Böylece isteyen herkes uygulama, mobil cihaz, hatta rakip işletim sistemi geliştirmek için Android'in kaynak koduna ücretsiz olarak erişebilecek, onu indirebilecek ve üzerinde değişiklik yapabilecekti.

Faydaları hemen görüldü. Şirketler müşterileri için eşsiz deneyimler yaratmak için Android'i özelleştirebiliyordu. Uygulama geliştiricilerine küresel kitleye erişim imkanı veriliyordu. Belki de en önemlisi, cihaz üreticileri lisans almaya veya tescilli bir işletim sistemi geliştirmeye gerek olmadan Android'i cihazlarına ücretsiz olarak yükleyebiliyordu.

Bu, üreticilerin maliyetlerini azaltarak akıllı telefonların fiyatını aşağı çekmesine yardımcı oldu. 2011 ve 2013 yılları arasında akıllı telefon fiyatları dünya çapında %25 düştüBCG - The Growth of the Global Mobile Internet Economy (PDF) - February 2015 (page 7). Bu trend devam ettikçe biz de uygun fiyatlı mobil teknolojiler yardımı ile; öğrenmek, gelişmek ve başarılı olmak isteyen herkesin diledikleri bilgiye, istedikleri yerden erişme özgürlüğünün olduğu bir dünyaya daha fazla yaklaşacağız.

Türk teknoloji şirketi Vestel, Android sayesinde girdiği akıllı telefon sektöründe edindiği yeri sağlamlaştırmaya devam ediyor.

Tüm dünyada uygun fiyatlılığı desteklemek

Android, ücretsiz ve açık bir işletim sistemi sunarak uygun fiyatlı mobil cihazların sayısının tüm dünyada hızla artmasına yardımcı oldu. Google, Hindistan ve Afrika'da 100 ABD dolarından düşük fiyata yüksek kaliteli akıllı telefonlar sağlamak için yerel üreticilerle iş ortaklığı yapmaktadır.

Bu tür cihazlar sayesinde tüm dünyadaki insanlar iş kurmak, bir videoyu tüm dünyayla paylaşmak ya da kendileri veya çocukları için eğitim almak gibi yeni fırsatlara erişebiliyor. Telefonların fiyatı daha yukarıda olsaydı bunların hiçbiri mümkün olmazdı.

İşte tam da bu yüzden HindistanStatista - Market share held by mobile operating systems in India from January 2012 to July 2015 - 2016 ve Afrika'daki çoğu akıllı telefon Android ile çalışıyorIDC - Middle East and Africa Smartphone Market to Top 155 Million Units in 2015 as Sub-$200 Segment Surges - July 2015. Başka seçenek olmadığından ya da rakipler zorla saf dışı bırakıldığından değil, Android dünya nüfusunun büyük bir kısmı için en hesaplı seçenek olduğundan.

Sonuçta herkes aynı fırsatlara sahip olmayı hak ediyor. Lagos'taki insanlar Los Angeles'taki insanlarla aynı bilgi erişimini hak ediyor. Penang'daki insanlar da en az Paris'tekiler kadar başarılı olmayı istiyor. Yakında, bir tutam merakı olan herkes çok fazla paraya ihtiyaç duymadan bir akıllı telefonla dünyanın bilgisine erişebilecek.

Dünyada yedi milyar insan var. Çoğu kişinin modern bilgi işlem cihazlarına ilk erişiminin telefonlar aracılığıyla olacağını düşünüyorum. Android ile insanlara bunu sağlamak istiyoruz.
Sundar Pichai, CEO, Google

Rekabeti teşvik etmek daha güçlü bir mobil ekosistem yaratır

Rekabet ve yenilik, teknolojiye daha kolay erişim sunan mobil ekosistemin temel taşlarıdır. Android'in kaynak kodunun açık olması da böyle bir ortamın gelişmesine yardımcı olmaktadır. Herhangi bir kişi ücret ödemeden ya da Google ile sözleşme yapmadan uygulama oluşturabilir ve rakip yazılım geliştirebilir.

Örneğin, Fire telefonu çalıştıran ve Android platformu kullanılarak tasarlanan Amazon Fire işletim sistemini düşünün. Büyük ve küçük üreticiler, lisans alma ücretleri ya da tescilli işletim sistemi oluşturma maliyeti olmadığı için çok daha rekabetçi bir konuma gelebiliyor.

Dahası, cihaz üreticileri ve mobil operatörler hiçbir zaman cihazlarına Google'ın uygulama paketini önceden yüklemek zorunda bırakılmıyor. Google paketinin önceden yüklü olduğu durumlarda bile üçüncü taraf uygulamaları Android'de başarılı oluyor.​ Örneğin, Hindistan gibi yüksek büyümenin görüldüğü pazarlarda ankete katılanların %98'i mesajlaşma için ayda en az bir kez Facebook’un WhatsApp'ini kullanırken sadece %32'si use Google Hangouts'u kullanıyorEricsson ConsumerLab - Communication in the world of apps - June 2015. Hatta bir milyarı aşkın WhatsApp kullanıcısının 730 milyonu Android cihaz kullanıyorVentureBeat - Three-quarters of WhatsApp users are on Android, 22%% on iOS (study) - August 2015.

Hiçbir üretici herhangi bir Android cihaza herhangi bir Google uygulamasını önceden yüklemek zorunda değil. Hiçbir zaman.

Dahası, tüm Android tabanlı telefonlar Google Play Store yüklenmiş olarak gelmez. Bunun nedeni, Android'in, aralarında Samsung, ve Lenovo’nun sahip olduğu mağazalar da dahil olmak üzere birçok küresel ve bölgesel uygulama mağazasını barındıran tek büyük mobil işletim sistemi olmasıdır.Business of Apps - The Ultimate App Store List. Buna karşı, kapalı platformların genellikle sadece bir uygulama mağazası vardır, o da kendi mağazalarıdır.

Görme engelli bireylere etrafı tanımakta yardımcı olan uygulama Lazzus’un oluşturulması ve yayılmasında Android’in nasıl bir rol oynadığını görün.

Rekabeti teşvik etmek için Android'de uygulama fiyatlandırması bile değiştirildi. Tüm dünyada Android cihazların artan popülaritesini karşılamak için Google Play Store 2015'te minimum fiyatlandırma limitini standart 0,99 ABD dolarının altına çekerek uygulamaları daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirdi. Bu da geliştiricilerin, çoğu müşterinin 0,99 ABD dolarını pahalı bulduğu pazarlarda uygulama dağıtmasına yardımcı olmaktadır.

Android, mobil sektörünü daha rekabetçi hale getirerek değişik türlerde cihaz ve uygulamaların tasarlanmasını sağladı. Bu cihaz ve uygulamalar, ister premium sürüme geçmenin peşinde olsun ister hayatında ilk kez internete bağlanmayı planlıyor olsun, onları kullanabilecek milyarlarca kişiyi yansıtır.

GOOGLE UYGULAMALARI CİHAZLARA ÖNCEDEN YÜKLENDİĞİNDE BİLE BİRÇOK ÜÇÜNCÜ TARAF UYGULAMA ANDROİD’DE BAŞARILI OLMUŞTUR

Zound Industries, işletim sistemi lisansı almanın veya kendi işletim sistemini geliştirmenin getirdiği ekstra maliyetler olmadan özel bir Android cihazı geliştirip üretmeyi başardı.

Tüketiciler için daha fazla seçenek

Daha fazla cihaz

Mevcut her Android cihazına bakmak için sadece bir dakikanızı ayırsaydınız, bunu yapmak 2,5 haftanızı alırdı. Hem de uyumadan. Bu, yaklaşık 1.300 farklı marka tarafından üretilen 24.000'i aşkın cihaz anlamına gelirOpenSignal - Android Fragmentation Visualized - August 2015. Hatta Android eskiden olmayan yeni bir akıllı telefon segmentinin (fiyatı 100 ila 500 ABD doları arasında değişen) yaratılmasına da yardımcı olmuşturHow to Geek - Why You Don’t Need an Expensive Smartphone Anymore - September 2014. Kısacası her tercih, bütçe ve kişiliğe uygun bir Android cihaz vardır.

24.000+
cihaz
Yaklaşık 1.300 marka 24.000'i aşkın benzersiz Android cihaz ürettiOpenSignal - Android Fragmentation Visualized - August 2015

Diğer uygulamalar

Android’in benzersiz hizmeti sadece cihazlarla sınırlı değil. Sadece Google Play Store'da bir milyonu aşkın uygulama mevcut. Tabii ki böylesine geniş bir uygulama yelpazesi beraberinde yepyeni deneyimler getiriyor.

Dil öğrenmek istediğinizi düşünelim. Play Store, 270 tane dil öğrenme uygulaması sunar ve bunların %70'inden fazlası ücretsiz olarak indirilebilir. Alım satım yapma, okuma ve yazma, iş bulma, çalışan bulma, hatta bir virtüöz gibi piyano çalmayı öğrenme için bile uygulamalar mevcuttur. Keşfetmek istediğiniz her neyse, onu Android'de bulabilirsiniz.

1.000.000+
benzersiz uygulama
Android, Google Play'de bir milyonu aşkın uygulama sunuyor

Daha fazla özelleştirilmiş deneyim

Her Android cihaz, hangi uygulamaların önceden yüklü geldiğine bağlı olarak kutudan çıktığı anda kendi deneyimini sunar. Önceden yüklü uygulamalar sadece Google dışı uygulamalardan bile oluşabilir. Neden mi? Çünkü üreticiler kullanıcılarına hangi uygulamaları sunacaklarına kendileri karar verir. Çoğu da Google ile doğrudan rekabet içinde olan Facebook, Microsoft, Opera Software gibi şirketlerin uygulamalarını seçer.

Bir cihazın Google uygulamaları önceden yüklenmiş olarak geldiğini düşünelim. Android'in iyi yanı, kullanıcıların arama, mesajlaşma veya fotoğraf düzenleme gibi temel cihaz işlevleri için bile asla Google yazılımı kullanmak zorunda kalmadan, tercih ettikleri üçüncü taraf uygulamalarını kullanabilmeleri. Önceden yüklü herhangi bir uygulama kolayca devre dışı bırakılabilir, ana ekrandan kaldırılabilir ve muadiliyle değiştirilebilir, örneğin Google Arama yerine başka bir arama motoru belirlenebilir.

Bütün bunlar, birçok kapalı işletim sisteminin aksine Android'in kullanıcıya yetki vermesi anlamına geliyor. Yani ister cihazınızı özelleştirmeyi seviyor olun ister sadece şeffaf ve açık teknolojiye inanıyor olun, Android size uyar.

Geliştiricilerin küresel bir kitleye ulaşmasına yardımcı olmak

Android ekosisteminde, Android telefon kullanıcılarının ve üreticilerinin dışında önemli bir üçüncü güç vardır: Sevdikleri uygulamaları oluşturan geliştiriciler.

Geliştiriciler için işler her zaman kolay olmadı. Kısa süre öncesine kadar Symbian, Web OS ve S60 gibi çok sayıda platformda bulunmak için büyük çapta yatırımlar yapmaları gerekiyordu. Bu nedenle çoğu geliştirme stüdyosu için, geniş bir kitleye ulaşmak son derece pahalı bir işti.

Biz de standartları açık kaynak platformuna göre ayarladık ve tüm geliştiriciler için fırsat eşitliği sağlayan bir işletim sistemi yarattık. Android’in intent sistemini düşünün. Kapalı platformların aksine Android, kullanıcıları kendi uygulamalarını kullanmaya zorlamak yerine varsayılan uygulamalarını seçmeye teşvik eder.

Play Store’un uygulama geliştiricileri için tek seferlik kayıt ücreti sadece 25 ABD dolarıdır. Sonraki en büyük uygulama mağazası ise yılda 99 ABD doları ücret almaktadırApple Developer Program - What You Need To Enroll.

Özellikle günümüzde, Android'in küresel kullanıcı tabanına ulaşmak her zamankinden daha kolay. Geliştiriciler, Google Play’in bir kez aldığı kayıt ücreti olan 25 ABD dolarını ödeyerek kayıt olabiliyor. Bu ücret, rakiplerimizin her sene yıllık ücret olarak aldığı 99 ABD dolarından çok daha azApple Developer Program - What You Need To Enroll. Ayrıca, Play Store'un inceleme ve onaylama süreci, basit ve anlaşılır sorular sorarak geliştiricilerin hızlı ilerlemesine yardımcı olur. Örneğin, uygulamanız güvenli mi? Geliştirici hesabınız güvenilir mi? Peki ya uygulamanızın içeriği politika gereksinimlerimize uyuyor mu? Sonuç olarak, diğer uygulama mağazalarında uygulamaların onaylanması birkaç gün sürerken bu işlem Google Play'de sadece birkaç saat içinde gerçekleştirilirThe Verge - App Store 2.0 - June 2016.

Google Play'e erişim sağlayan 1 milyarı aşkın kullanıcı ve diğer uygulama mağazalarıyla, başka hiçbir platform geliştiricilerin bu kadar çok kişiye ulaşmasını sağlamak için bu kadar çaba sarf etmiyor. Tabii bu çaba karşılığını veriyor. Şubat 2014-Şubat 2015 arasında Google, uygulama geliştiricilerin Play Store üzerinden yaptıkları uygulama satışları ve bunlarla ilişkili uygulama içi satın alma işlemleri için 7 milyar ABD dolarından fazla para ödediAndroid Developer’s Blog - A New Way to Promote Your App on Google Play - February 2015.

Kısacası, geliştiricilere uygulamalarını geliştirmek ve dağıtmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlayarak onları güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Sonuçta Android kullanıcı deneyimini zenginleştirenler onlar.

RogerVoice, erişilebilir ve navigasyonu sezgisel olan bir arayüz oluşturmak için Android kapsamındaki materyal tasarımı ve beta testini kullanan, işitme engelli bireylere yönelik bir ses tanıma uygulamasıdır.

Açık platformun sunduğu yeni seçenekler ekonomik büyümeyi hızlandırıyor

Pazarı uygulamalar için genişletmekten mobil cihazların fiyatını düşürmeye, Android'in mobil ekonomiye sağladığı katkıyı görmezden gelmek imkansız. Android, 13 milyon kişinin istihdamındaGSMA - Global Mobile Economy Report - 2015 (page 3) ve dünya GSYİH'sinin 3 trilyon ABD dolarında pay sahibidirGSMA - Global Mobile Economy Report - 2015 (page 2).

Android platformu sadece Avrupa'da 1,2 milyonu aşkın istihdam yarattıPPI - App Economy Jobs In Europe - January 2016. Avrupa Komisyonu, 2018 itibarıyla bütün uygulama sektörünün 4,8 milyon kişiyi istihdam edeceğini ve Avrupa ekonomisine 63 milyar avro katkıda bulunacağını tahmin ediyorEuropean Commission - The €63 billion app boom. Nearly 5 million jobs in European app sector by 2018, says EU report- February 2014.

Dünyanın en tanınmış uygulama geliştiricilerinin çoğu Avrupa merkezli. Bunlara örnek olarak Spotify, Soundcloud, Rovio (Angry Birds), King (Candy Crush Saga) ve BlaBlaCar'ı gösterebiliriz. Tüm bu şirketler küresel başarılarına başarı katmak için Android'den yararlanıyor.

Android aynı zamanda üreticilerin büyümesini ve yerel ekonomilerine katkıda bulunmasını sağlıyor. Örneğin, Madrid'de bulunan ve başarısının büyük bir bölümünü Android'e atfeden BQ, beş yıldan kısa bir sürede çalışan sayısını 1.000'in üzerine çıkardı ve günümüzde 1.200'den fazla kişiye istihdam sağlıyorGoogle - Google Growth Engine (BQ Case Study). Android cihazların Fransız üreticisi Wiko da Fransa'nın en büyük ikinci cihaz üreticisi haline gelmiştirThe Economist - The Rise of the Cheap Smartphone - April 2014. Android, geliştirme maliyetlerinin ve diğer rekabet engellerinin büyük ölçüde azaltılmasına yardımcı olduğu için böyle şirketler başarıya ulaşabilmektedir.

İster Android'in uygulama ekonomisinde istihdam yaratmaya yardım etmesi olsun ister cihaz üreticilerinin işe başlamasını desteklemesi olsun, hepsinin başlangıç noktası geliştiricilerin, üreticilerin ve rakiplerin Android'i tam potansiyeliyle ücretsiz olarak kullanabilmesidir.

Türkiye'de doğan ve cihazlarında yalnızca Android'i sunan akıllı telefon markası General Mobile, 750 kişinin çalıştığı bir üretim tesisine sahip.

Tüm dünyada bilgiye erişimi demokratikleştirmek

Akıllı telefonlar sadece telefon değildir. Keşfe açılan bir kapı, sizi azimlendiren bir dost ve bilgi için bir sıçrama tahtasıdır. Dünyada internet erişiminin yaygın olmadığı bölgelerde bir neslin tamamı mobil cihazlar sayesinde ilk defa internete giriyor. Artık bir statü sembolü olmayan akıllı telefonlar herkes için ulaşılabilir ve herkes için bir güç kaynağı.

İşte bu yüzden Android, tüm telefon üreticilerinin benimseyebileceği, tüm geliştiricilerin uygulama oluşturabileceği ve tüm uygulamaların üzerinde çalıştırılabileceği bir platform haline gelmiştir. Ayrıca Android'in açık, şeffaf ve tüm dünyadaki geliştiricilerle kullanıcılar için erişilebilir kalmakta kararlı olmasının nedeni de budur.

İnsanlara gerçekten de hayat kurtaran bilgiler verebiliriz. Android ile önümüzdeki üç yılda Afrika'da beş milyon kullanıcıya ulaşmak istiyorum.
Alain Nteff, Kurucu Ortak ve Geliştirici, GiftedMom

Conrad Tankou ve Alain Nteff birlikte GiftedMom'ı yarattı. GiftedMom, gelişmekte olan ülkelerde anne ve bebek ölümlerini önlemeye yardımcı olmak için hayat kurtaran bilgiler sağlayan bir uygulama.

Sör Tim Berners-Lee'nin bir zamanlar internet için söylediği ünlü söz gibi:

“Bu herkes için.”

Aynısı, Android için de geçerli.