Príležitosti.
Napredovanie vďaka možnostiam.

Android je operačný systém, ktorý je celý založený na licencii open source. Znamená to, že hocikto, a teda aj konkurencia Androidu, môže bez finančného poplatku sťahovať, inštalovať, upravovať a distribuovať jeho zdrojový kód. A výsledok? K výkonným mobilným technológiám má prístup viac ľudí než kedykoľvek predtým.

Vytvorenie platformy otvorenej pre všetkých

Vráťme sa o desať rokov späť do roku 2006. NASA práve vypustila sondu New Horizons na Pluto, v kinách bol práve uvedený film DaVinciho kód a iba 1 % ľudí na svete vlastnilo smartfónBusiness Insider, IDC - One In Every 5 People In The World Own A Smartphone, One In Every 17 Own A Tablet - December 2013.

Prvé smartfóny boli na svoju dobu pôsobivé, ale aj drahé. Výrobcovia zariadení museli platiť za licencie použitých operačných systémov alebo museli znášať náklady na vývoj vlastného systému, a to úplne od začiatku. Väčšina operačných systémov bola obmedzená na uzavretú skupinu vývojárov tretích strán a výrobcov. Inak povedané, smartfóny neboli pre každého.

Tak v roku 2007 spoločnosť Google spojila sily s mobilnými priemyslom a založila alianciu OHA (Open Handset Alliance). Jej poslaním bolo upraviť Android na operačný systém typu open source. Znamenalo to, že hocikto mohol bez finančného poplatku stiahnuť, upraviť a pristupovať k jeho zdrojovému kódu, čím pomohla vyvíjať aplikácie, mobilné zariadenia a dokonca aj konkurenčné operačné systémy.

Výhody bolo vidieť okamžite. Spoločnosti mohli Android upraviť podľa vlastných požiadaviek a zostaviť tak pre svojich zákazníkov jedinečné prostredia. Vývojári aplikácií získali prístup ku globálnemu publiku. A najväčší vplyv malo zrejme to, že výrobcovia mohli bez finančného poplatku inštalovať Android na svojich zariadeniach a nemuseli pritom platiť za licencie ani vyvíjať vlastný patentovaný operačný systém.

Umožnilo to výrobcom zredukovať náklady na vývoj a tým znížiť ceny smartfónov na celom svete. Od roku 2011 do 2013 klesla priemerná cena smartfónov na celom svete o 25 %BCG - The Growth of the Global Mobile Internet Economy (PDF) - February 2015 (page 7). Tento trend pokračuje a čoskoro budeme žiť vo svete, kde cenovo dostupné mobilné technológie sprístupnia informácie z celého sveta hocikomu, kto sa bude chcieť vzdelávať, rásť a stať sa úspešným.

Nemecký výrobca hardvéru Gigaset spustil prvý smartfón s Androidom v septembri 2015. Pomocou Androidu sa mu podarilo znížiť výrobné náklady o 30 %.

Podporujeme dostupnosť na celom svete

Poskytovaním bez finančného poplatku a otvoreného operačného systému pomohol Android znásobiť počet dostupných mobilných zariadení na celom svete. V roku 2015 stálo zariadenie s Androidom priemerne 208 $. To je v ostrom protiklade k telefónom s uzavretými platformami, ktorých priemerná cena môže byť až 651 $KPCB - Internet Trends - June 2016 (Page 12). Spoločnosť Google nadviazala v Indii a Afrike partnerstvo s miestnymi výrobcami s cieľom poskytovať vysokokvalitné smartfóny za menej ako 100 $. Nedávno uviedla na nigérijský trh telefón Fero i401 za menej ako 60 $Smartphonetobuy.com - Cheap Android Phones Under 15000 Naira In Nigeria.

Vďaka takýmto zariadeniam majú ľudia na celom svete prístup k novým možnostiam – či už ide o začatie podnikania, zdieľanie videa so svetom či získanie vzdelania pre seba alebo svoje deti. Nič z toho by nebolo možné, keby smartfóny stáli 600 $.

Práve z tohto dôvodu používa väčšina smartfónov v IndiiStatista - Market share held by mobile operating systems in India from January 2012 to July 2015 - 2016AfrikeIDC - Middle East and Africa Smartphone Market to Top 155 Million Units in 2015 as Sub-$200 Segment Surges - July 2015 Android. Nie pre nedostatok možností, ani preto, že by konkurencia bola vytlačená z trhu, ale preto, že Android je cenovo najdostupnejšou možnosťou pre väčšinu globálnej populácie.

Najdôležitejšie je, že všetci si zaslúžia rovnaké príležitosti. Ľudia v Lagose si zaslúžia rovnaký prístup k informáciám ako ľudia v Los Angeles. Ľudia v Penangu chcú byť úspešní rovnako ako tí, ktorí bývajú v Paríži. Čoskoro bude smartfón – brána do sveta informácií – k dispozícii pre všetkých ľudí s 10 $ a trochou zvedavosti.

Spoločnosť Google nadviazala partnerstvo s miestnymi výrobcami, aby začala predávať smartfóny s Androidom za menej ak 100 $GSMA - Global Mobile Economy Report - 2015 (page 15) v krajinách, ako sú Nigéria, Indonézia a Filipíny.

Na svete je sedem miliárd ľudí. Myslím si, že telefóny predstavujú pre väčšinu prvý kontakt s moderným počítačovým zariadením. A práve tie chceme ľuďom sprístupniť pomocou Androidu.
Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločnosti Google

Podporou konkurenčného prostredia vytvárame silnejší mobilný ekosystém

Konkurenčné prostredie a inovácie sú základom mobilného ekosystému, ktorý širšie sprístupňuje technológie. Takéto prostredie podporuje predovšetkým fakt, že zdrojový kód Androidu je otvorený. Hocikto môže pomocou Androidu vytvárať aplikácie a vyvíjať konkurenčný softvér bez toho, aby musel uhradiť akékoľvek poplatky alebo podpísať dohodu so spoločnosťou Google.

Pozrite sa napríklad na operačný systém Amazon Fire využívaný telefónmi Fire, ktorý bol vytvorený pomocou platformy Android. Keďže v ňom neexistujú poplatky za licencie ani náklady na vytvorenie patentovaného operačného systému, malí aj veľkí výrobcovia majú lepšie príležitosti na vzájomnú konkurenciu.

Výrobcovia zariadení a mobilní operátori navyše nie sú nútení na svojich zariadeniach predinštalovať súpravu aplikácií od spoločnosti Google. Aj keď je na zariadeniach predinštalovaná súprava aplikácií od Googlu, darí sa v Androide aj väčšine aplikácií tretích strán.​ Napríklad na rýchle rastúcich trhoch, ako napríklad v Indii, používa podľa prieskumu 98 % ľudí na odosielanie a prijímanie správ aspoň raz za mesiac aplikáciu WhatsApp od spoločnosti Facebook, zatiaľ čo iba 32 % ľudí používa Google HangoutsEricsson ConsumerLab - Communication in the world of apps - June 2015. V skutočnosti používa zariadenia s Androidom 730 miliónov z viac ako miliardy používateľov aplikácie WhatsAppVentureBeat - Three-quarters of WhatsApp users are on Android, 22%% on iOS (study) - August 2015.

Od výrobcov nevyžadujeme predinštalovať žiadne aplikácie Google na žiadnych zariadeniach s Androidom. Bodka.

Všetky telefóny založené na Androide nemajú vopred nainštalovaný Obchod Google Play. Android je totiž jediný popredný mobilný operačný systém, ktorý sprístupňuje viacero globálnych aj regionálnych obchodov s aplikáciami, ako aj obchody vlastnené spoločnosťami Samsung, Lenovo, Orange a TIM (Telecom Italia)Business of Apps - The Ultimate App Store List. Oproti tomu majú uzavreté platformy obvykle iba jeden obchod s aplikáciami – svoj vlastný.

Pozrite sa, ako Android pomáhala vývojárom vytvoriť a distribuovať aplikáciu pre smartfóny Lazzus, ktorá pomáha nevidiacim s navigáciou v okolí.

V snahe podporiť konkurenčné prostredie sa dokonca zmenili aj ceny aplikácií v Androide. Obchod Google Play sprístupnil v roku 2015 cenovo dostupnejšie aplikácie znížením minimálnych cien pod štandardnú sumu 0,99 $, aby tak vyhovel rastúcej popularite zariadení s Androidom na celom svete. Pomáha to vývojárom distribuovať aplikácie na trhoch, kde suma 0,99 $ môže pre väčšinu spotrebiteľov predstavovať maximálnu dostupnú cenu.

Otvorením mobilného priemyslu pre konkurenčné spoločnosti sa Android podieľa na rôznorodej ponuke zariadení a aplikácií, ktorá odzrkadľuje miliardy ľudí, ktorí ich môžu používať – či už hľadajú na trhu prémiovú inováciu alebo úplne prvé pripojenie k internetu.

Aj keď sú na zariadeniach predinštalované aplikácie Google, darí sa v Androide aj väčšine aplikácií tretích strán

Spoločnosť Zound Industries mohla vyvinúť a vyrobiť špecializované zariadenia s Androidom bez nákladov súvisiacich s licencovaním operačného systému či vývojom vlastného systému

Viac možností pre spotrebiteľov

Viac zariadení

Ak by ste strávili iba minútu pozeraním sa na každé dostupné zariadenie s Androidom, trvalo by vám 2,5 týždňa, kým by ste ich prezreli všetky. Bez spánku. Existuje totiž viac ako 24 000 zariadení od takmer 1 300 rôznych značiekOpenSignal - Android Fragmentation Visualized - August 2015. Android dokonca pomohol vytvoriť nový rad smartfónov v cene od 100 do 500 USDHow to Geek - Why You Don’t Need an Expensive Smartphone Anymore - September 2014, čo predtým neexistovalo. Inak povedané, teraz je k dispozícii zariadenie s Androidom pre každú preferenciu, rozpočet alebo osobu.

Viac ako 24 000
zariadenia
Takmer 1 300 značiek vytvorilo viac ako 24 000 jedinečných zariadení s AndroidomOpenSignal - Android Fragmentation Visualized - August 2015

Viac aplikácií

Predtým nevídaná ponuka v rámci Androidu nekončí zariadeniami. Iba v samotnom Obchode Google Play nájdete viac ako 1 milión aplikácií. A s týmito rôznorodými aplikáciami máte k dispozícii celé nové univerzum používateľských skúseností.

Povedzme, že sa chcete naučiť cudzí jazyk. Play Store ponúka 270 vzdelávacích aplikácií a viac ako 70 % z nich si môžete stiahnuť bez finančného poplatku. Nájdete tu aplikácie na nákup, predaj, čítanie, písanie, hľadanie práce, zamestnanie pracovníkov a dokonca aj také, ktoré vám pomôžu naučiť sa hrať na klavíri ako virtuóz. Nech už chcete skúmať čokoľvek, môžete to urobiť v Androide.

Viac ako 1 000 000
jedinečné aplikácie
Android ponúka v službe Google Play viac ako 1 milión jedinečných aplikácií

Viac prispôsobených prostredí

Každé zariadenie s Androidom poskytuje po prvom spustení vlastné prostredie, ktoré závisí od toho, aké predinštalované aplikácie používa. Môžu to byť dokonca aj aplikácie, z ktorých ani jedna nepochádza od Googlu. Prečo? Pretože výrobcovia rozhodujú, ktoré aplikácie poskytnú používateľom. Mnohí si vyberajú aplikácie od spoločností, ako sú Facebook, Microsoft a Opera Software, ktoré priamo konkurujú spoločnosti Google.

Povedzme však, že sa zariadenie predáva s predinštalovanými aplikáciami Google. Krása Androidu spočíva v tom, že ani pri základných funkciách zariadenia, ako sú telefonovanie, odosielanie správ či organizovanie fotiek, sa od používateľov nevyžaduje, aby uprednostňovali softvér Google pred preferovanými aplikáciami tretích strán. Všetky predinštalované aplikácie môžu jednoducho deaktivovať, odstrániť z plochy a nahradiť inými – napríklad môžu nahradiť Vyhľadávanie Google iným vyhľadávačom.

Znamená to vlastne toľko, že na rozdiel od väčšiny operačných systémov dáva Android kontrolu do rúk používateľovi. Či už chcete prispôsobiť svoje zariadenie alebo jednoducho veríte v transparentnú a otvorenú technológiu, Android je pre vás.

Pomáhame vývojárom osloviť globálne publikum

Medzi používateľmi telefónov s Androidom a ich výrobcami pôsobí v ekosystéme Android ešte veľmi dôležitá tretia skupina: vývojári zostavujúci obľúbené aplikácie.

Vývojári to nemali ľahké. Ešte len nedávno museli míňať cenné zdroje na vytváranie prostredí pre veľké množstvo platforiem, ako napríklad Symbian, Web OS a S60. Oslovenie širšieho publika bolo pre väčšinu vývojárskych štúdií preto príliš nákladné.

Štandardy sme založili na platforme typu open source a vytvorili operačný systém, ktorý poskytuje všetkým vývojárom rovnaké možnosti. Zvážte len systém intencií v Androide. Na rozdiel od porovnateľných systémov používaných v uzavretých platformách podporuje Android používateľov, aby si vybrali predvolené aplikácie a nenúti ich používať aplikácie prvej strany.

Spoločnosť Star Chart si pochvaľuje model typu open source, ktorý je základom Androidu, pretože jej umožnil vyvinúť aplikáciu na mapovanie hviezdnej oblohy. Dnes si aplikáciu Star Chart stiahne každý mesiac viac ako milión ľudíGoogle - Google Growth Engine (Star Chart Case Study).

Jednorazový registračný poplatok pre vývojárov aplikácií v Obchode Play je iba 25 $. Druhý najväčší obchod s aplikáciami účtuje 99 $ ročneApple Developer Program - What You Need To Enroll.

Dnes je oslovenie globálneho používateľa Androidu jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Služba Google Play vyžaduje iba jednorazový registračný poplatok. Vývojárov teda stojí registrácia iba 25 $, čo je podstatne menej, ako opakujúci sa ročný poplatok 99 $ účtovaný našou konkurenciouApple Developer Program - What You Need To Enroll. Navyše kontrolný a schvaľovací proces v službe Obchode Play pomáha vývojárom oveľa rýchlejšie, a to prostredníctvom jednoduchých a priamych otázok, ako napríklad „Je vaša aplikácia zabezpečená?“, „Používate dôveryhodný účet vývojára?“, „Spĺňa obsah vašej aplikácie požiadavky našich pravidiel?“. Schvaľovanie aplikácií v službe Google Play preto trvá iba niekoľko hodín – na rozdiel od iných obchodov s aplikáciami, kde to trvá niekoľko dní.The Verge - App Store 2.0 - June 2016.

Viac ako miliarda používateľov navštevuje službu Google Play a celý rad ďalších obchodov s aplikáciami – žiadna iná platforma tak nepomáha vývojárom osloviť ľudí. Vypláca sa to. Od februára 2014 do februára 2015 vyplatila spoločnosť Google viac ako 7 miliárd $ vývojárom aplikácií za predaje aplikácií a priradených položiek v aplikáciách v Obchode PlayAndroid Developer’s Blog - A New Way to Promote Your App on Google Play - February 2015.

Jednoducho povedané, vývojárom poskytujeme nástroje, ktoré potrebujú na vývoj a distribúciu aplikácií. Sú to predsa oni, kto vytvára zaujímave prostredia pre používateľov Androidu.

RogerVoice je aplikácia na rozpoznávanie hlasu pre sluchovo postihnutých, ktorá pomocou vzhľadu Material Design a beta testovania v Androide vytvorila rozhranie, ktoré je dostupné a intuitívne na používanie.

Možnosti výberu a otvorenosť urýchľujú ekonomický rast

Či už ide o rozširovanie trhu s aplikáciami alebo o znižovanie cien mobilných zariadení, vplyv Androidu na mobilný trh, – ktorý vytvoril 13 miliónov pracovných miestGSMA - Global Mobile Economy Report - 2015 (page 3) a na svetovom HDP má podiel 3 bilióny USDGSMA - Global Mobile Economy Report - 2015 (page 2), – je nepopierateľný.

Iba v Európe vytvorila platforma Android viac ako 1,2 milióna pracovných miestPPI - App Economy Jobs In Europe - January 2016. Európska komisia predpokladá, že do roku 2018 bude celý sektor s aplikáciami zamestnávať 4,8 milióna ľudí a do európskej ekonomiky prispeje 63 miliárd €European Commission - The €63 billion app boom. Nearly 5 million jobs in European app sector by 2018, says EU report- February 2014.

Európske aplikácie v danej oblasti vedú. V roku 2015 pochádzalo päť najviac sťahovaných hier v systémoch iOS a Android z európskych štúdiíApp Annie - App Annie 2015 Retrospective - 2016 (page 40). Väčšina najuznávanejších globálnych vývojárov aplikácií sídli v Európe vrátane spoločností Spotify, Soundcloud, ako aj Rovio (Angry Birds), King (Candy Crush Saga) a BlaBlaCar. Všetky využívajú Android na odštartovanie úspešnej kariéry na globálnom trhu.

Android tiež umožňuje výrobcom rásť a prispievať k miestnym ekonomikám. Napríklad spoločnosť BQ sídliaca v Madride, ktorá uvádza, že podstatná časť jej úspechu sa zakladá na Androide, dokázala zvýšiť počet svojich zamestnancov na viac ako 1 000 za menej ako päť rokov a dnes zamestnáva viac ako 1 200 ľudíGoogle - Google Growth Engine (BQ Case Study). A Wiko, francúzsky výrobca zariadení s Androidom, sa stal druhým najväčším výrobcom zariadení vo svojej krajineThe Economist - The Rise of the Cheap Smartphone - April 2014. Spoločnosti, ako sú tieto, sú úspešné, pretože Android významne pomáha znížiť náklady na vývoj a odstrániť ďalšie konkurenčné bariéry.

Pozitívny ekonomický vplyv Androidu sa prirodzene rozširuje aj ďaleko za hranice EÚEuropean Commission - The €63 billion app boom. Nearly 5 million jobs in European app sector by 2018, says EU report- February 2014. Či už pomáha vytvárať pracovné príležitosti na trhu s aplikáciami alebo výrobcom zariadení odštartovať podnikanie, podstatný je fakt, že vývojári, výrobcovia a konkurenti môžu bez obmedzení využívať celý potenciál Androidu.

Napriek tomu, že spoločnosť BQ začala počas ekonomickej recesie iba s desiatimi podnikavcami, teraz zamestnáva viac ako 1 200 ľudí. Tvrdí, že za svoj úspech vďačí Androidu Google - Google Growth Engine (BQ Case Study).

Demokratizácia prístupu k informáciám na celom svete

Smartfóny nie sú iba telefóny. Sú bránou k skúmaniu, partnerom ambicióznych a odrazovým mostíkom k získaniu vedomostí. Na svete sú oblasti, v ktorých nie je prístup k internetu samozrejmosťou, a práve v nich je celá generácia ľudí prvýkrát používajúcich internet prostredníctvom mobilných zariadení. Smartfóny už nevyjadrujú spoločenské postavenie. Sú čoraz dostupnejšie pre všetkých – dávajú všetkým nové možnosti.

Preto sa Android stal platformou, ktorú môžu využívať výrobcovia mobilných zariadení, na základe ktorej môžu vývojári zostavovať aplikácie a hry a pomocou ktorej môžu aplikácie fungovať. Aj to je dôvod, prečo Android zostane otvorený, transparentný a prístupný pre vývojárov a používateľov na celom svete.

Ľuďom môžeme poskytovať skutočne také informácie, ktoré zachraňujú životy. Pomocou Androidu chceme v Afrike počas nasledujúcich troch rokov získať päť miliónov používateľov.
Alain Nteff, spoluzakladateľ a vývojár, GiftedMom

Conrad Tankou a Alain Nteff spoločne vytvorili aplikáciu GiftedMom, ktorá poskytuje informácie zachraňujúce životy a pomáha predchádzať materskej a novorodeneckej úmrtnosti v rozvojových krajinách.

Sir Tim Berners-Lee raz o webe vyhlásil:

„Toto je pre všetkých.“

Platí to aj pre Android.