Võimalus.
Töötab valikuvõimaluste jõul.

Androidi operatsioonisüsteemi lähtekood on täiesti avatud. See tähendab, et kõik (isegi Androidi konkurendid) võivad selle lähtekoodi ilma rahata alla laadida, seda muuta ja levitada. Mida see kaasa toob? Mobiilitehnoloogia on kättesaadav rohkematele inimestele kui kunagi varem.

Kõigi jaoks avatud platvormi loomine

Lähme kümme aastat ajas tagasi, aastasse 2006. NASA saatis äsja sondi New Horizons Pluuto suunas teele, kinodes linastus „Da Vinci kood” ja ainult 1%-l maailma elanikest oli nutitelefonBusiness Insider, IDC - One In Every 5 People In The World Own A Smartphone, One In Every 17 Own A Tablet - December 2013.

Kuigi esimesed nutitelefonid olid omal ajal muljetavaldavad, olid need väga kallid. Seadmetootjad pidid maksma operatsioonisüsteemi litsentsimise eest tasu või kulutama raha enda operatsioonisüsteemi nullist loomise peale. Peale selle oli enamik operatsioonisüsteeme kolmanda osapoole arendajate ja tootjate jaoks suletud. Teiste sõnadega, nutitelefonid ei olnud mõeldud kõigile.

Seetõttu asutas Google 2007. aastal koostöös mobiilitööstusega liidu Open Handset Alliance (OHA). Selle eesmärk oli luua Android kui avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem. See tähendab, et Androidi lähtekood on kõigile ilma rahata allalaadimiseks ja muutmiseks saadaval, võimaldades arendada rakendusi, mobiilseadmeid või lausa konkureeriva operatsioonisüsteemi.

Eelised ilmnesid kohe. Ettevõtted said Androidi kohandada, et luua klientide jaoks unikaalne kasutuskogemus. Rakenduste arendajatel oli võimalus jõuda ülemaailmse vaatajaskonnani. Mis võib-olla kõige tähtsam, seadmetootjad said Androidi ilma rahata oma seadmetesse installida, vältides litsentsimist ja enda operatsioonisüsteemi loomist.

See võimaldas arendajatel vähendada arenduskulusid, mis omakorda aitas langetada nutitelefonide hinda kogu maailmas. Aastatel 2011–2013 langes nutitelefonide keskmine hind üle maailma 25%BCG - The Growth of the Global Mobile Internet Economy (PDF) - February 2015 (page 7). Kuna see trend jätkub, jõuame üha lähemale olukorrale, kus taskukohane mobiilitehnoloogia toob kogu maailma teabe igaüheni, kes soovib õppida, areneda ja edu saavutada.

Saksa riistvaratootja Gigaset lasi 2015. aasta septembris välja oma esimese Android-nutitelefoni. Android aitas ettevõttel vähendada tootmiskulusid 30%.

Taskukohasemad seadmed üle kogu maailma

Tänu ilma rahata ja avatud operatsioonisüsteemile on Android edendanud taskukohaste mobiilseadmete levikut üle kogu maailma. 2015. aastal maksis keskmine Android-seade 208 USA dollarit. See on märkimisväärne erinevus võrreldes suletud platvormide telefonidega, mille keskmine hind võib ulatuda 651 USA dollariniKPCB - Internet Trends - June 2016 (Page 12). Google teeb Indias ja Aafrikas koostööd kohalike tootjatega, et pakkuda kvaliteetseid nutitelefone, mille hind on alla 100 USA dollari. Hiljuti tuli Nigeerias saadavale Fero i401, mis maksab alla 60 USA dollariSmartphonetobuy.com - Cheap Android Phones Under 15000 Naira In Nigeria.

Tänu sellistele seadmetele avanevad inimeste jaoks üle kogu maailma uued võimalused – olgu selleks ettevõtlusega alustamine, video jagamine maailmaga või enda või oma laste harimine. See ei oleks võimalik, kui kõik nutitelefonid maksaksid 600 USA dollarit.

Täpselt sel põhjusel kasutatakse IndiasStatista - Market share held by mobile operating systems in India from January 2012 to July 2015 - 2016 ja AafrikasIDC - Middle East and Africa Smartphone Market to Top 155 Million Units in 2015 as Sub-$200 Segment Surges - July 2015 peamiselt Android-nutitelefone. Põhjuseks ei ole valiku puudumine ega konkurentide väljatõrjumine, vaid tõsiasi, et Android on paljude inimeste jaoks maailmas kõige tasukohasem.

Peamine on see, et kõik väärivad võrdseid võimalusi. Lagoses elavad inimesed väärivad samasugust juurdepääsu teabele kui Los Angelese asukad. Penangi elanikud soovivad samamoodi edu saavutada kui Pariisis asuvad inimesed. Varsti on nutitelefon – võti kogu maailma teabe juurde – saadaval igaühe jaoks, kellel on 10 USA dollarit ja pisut uudishimu.

Google tegi koostööd kohalike tootjatega, et müüa Nigeerias, Indoneesias ja Filipiinidel Android-nutitelefone hinnaga alla 100 USA dollariGSMA - Global Mobile Economy Report - 2015 (page 15).

Maailmas on seitse miljardit inimest. Usun, et enamik inimesi kasutab tänapäevastest arvutusseadmetest esimesena telefoni. Soovime Androidiga seda inimestele võimaldada.
Sundar Pichai, tegevjuht, Google

Konkurentsi edendamine loob tugevama mobiilse ökosüsteemi

Mobiilses ökosüsteemis, mis võimaldab paremat juurdepääsu tehnoloogiale, on konkurents ja innovatsioon esmatähtsad. Androidi lähtekood on avatud, mis aitab sellist keskkonda edendada. Igaüks võib Androidiga luua rakendusi ja konkureerivat tarkvara ilma, et selle eest tuleks maksta või Google'iga lepinguid sõlmida.

Vaadake näiteks Amazon Fire OS-i, millel põhineb telefon Fire ja mis loodi Androidi platvormiga. Android võimaldab vältida litsentsitasusid ja enda operatsioonisüsteemi loomise kulusid, mistõttu on nii väikesed kui ka suured tootjad konkureerimiseks märksa soodsamal positsioonil.

Peale selle ei ole seadmetootjad ja mobiilioperaatorid kunagi sunnitud seadmetesse Google'i rakenduste komplekti eelinstallima. Isegi kui Google'i rakendused on eelinstallitud, saadab paljusid kolmanda osapoole rakendusi Androidis edu.​ Kiiresti kasvavatel turgudel, näiteks Indias, kasutab 98% küsitluses osalenutest sõnumside jaoks vähemalt kord kuus Facebooki WhatsAppi, samas kui ainult 32% vastanuist kasutab Google HangoutsiEricsson ConsumerLab - Communication in the world of apps - June 2015. WhatsAppi kasutab üle miljardi inimese ja neist 730 miljonit kasutab Android-seadetVentureBeat - Three-quarters of WhatsApp users are on Android, 22%% on iOS (study) - August 2015.

Ühelgi tootjal ei ole kohustust ühtki Google'i rakendust ühessegi Android-seadmesse eelinstallida. Mitte kunagi.

Veelgi enam, kõigisse Androidil põhinevatesse telefonidesse ei ole installitud Google Play poodi. Põhjuseks on see, et Android on ainus juhtiv mobiilseadmetele mõeldud operatsioonisüsteem, mis võimaldab kasutada mitut globaalset ja piirkondlikku rakenduste poodi, sh Samsungi, Lenovo, Orange'i ja TIM-i (Telecom Italia) poodeBusiness of Apps - The Ultimate App Store List. Suletud platvormidel on seevastu tavaliselt üks rakenduste pood – platvormi enda oma.

Vaadake, kuidas Android aitas arendajatel luua ja levitada nutitelefonirakendust Lazzus, mis aitab vaegnägijatel ringi liikuda.

Isegi Androidi rakenduste hinnakujundus on muutunud, et edendada konkurentsi. Android-seadmete üha suureneva populaarsuse tõttu üle kogu maailma muutis Google Play pood rakendused 2015. aastal soodsamaks ja juurdepääsetavamaks, vähendades 0,99 USA dollarilist miinimumpiiri. See võimaldab arendajatel levitada rakendusi turgudel, kus 0,99 USA dollarit on enamiku tarbijate jaoks liiga kallis.

Kuna Android õhutab mobiilivaldkonnas konkurentsi, on see võimaldanud luua mitmesuguseid seadmeid ja rakendusi, mis kajastavad miljardite potentsiaalsete kasutajate soove sellest olenemata, kas nad otsivad uut tippmudelit või esimest Interneti-ühendusega seadet.

Isegi kui Google'i rakendused on eelinstallitud, saadab paljusid kolmanda osapoole rakendusi Androidis edu.

Zound Industries sai arendada ja toota spetsiaalse Android-seadme ilma operatsioonisüsteemi arendamise või litsentsimisega seotud kuludeta.

Rohkem valikuvõimalusi tarbijate jaoks

Rohkem seadmeid

Kui kasutaksite iga saadaolevat Android-seadet ainult ühe minuti, kuluks teil nende kõigi läbivaatamiseks kaks ja pool nädalat. Magamata. Saadaval on üle 24 000 seadme ligi 1300 brändiltOpenSignal - Android Fragmentation Visualized - August 2015. Android aitas lausa luua uue nutitelefonide turuosa – telefonid hinnaga 100–500 USA dollaritHow to Geek - Why You Don’t Need an Expensive Smartphone Anymore - September 2014 –, mida seni ei eksisteerinud. Teisiti öeldes tähendab see, et saadaval on sobiv Android-seade igale maitsele, eelarvele ja isiksusele.

24 000+
seadet
Ligi 1300 brändi on loonud üle 24 000 unikaalse Android-seadmeOpenSignal - Android Fragmentation Visualized - August 2015

Rohkem rakendusi

Androidi pretsedenditu pakkumine ei lõpe seadmetega. Ainuüksi Google Play poes on saadaval üle miljoni rakenduse. Niivõrd mitmekesine rakenduste valik toob kaasa terve uute kogemuste maailma.

Oletame, et soovite õppida mõnd keelt. Play poes on saadaval 270 keeleõpperakendust, millest enam kui 70% on allalaadimiseks saadaval ilma rahata. Samuti leiate rakendusi asjade ostmiseks ja müümiseks, töö otsimiseks, töötajate palkamiseks ning isegi virtuoosi tasemel klaverimängu õppimiseks. Androidis saate uurida kõike, mida vähegi soovite.

1 000 000+
unikaalset rakendust
Android pakub Google Plays üle miljoni unikaalse rakenduse

Rohkem kohandatud kogemusi

Iga Android-seade pakub alates käivitamisest unikaalset kasutuskogemust sellest olenevalt, millised rakendused on eelinstallitud. Eelinstallitud rakendused ei pea hõlmama ühtki Google'i rakendust. Miks? Kuna tootjad otsustavad, milliseid rakendusi kasutajatele pakkuda. Paljud tootjad otsustavad Facebooki, Microsofti ja Opera Software'i – Google'i otseste konkurentide – rakenduste kasuks.

Oletame aga, et seadmesse on Google'i rakendused eelinstallitud. Androidi võlu on see, et kasutajad ei pea isegi seadme põhifunktsioonide, näiteks helistamise, sõnumite saatmise või fotode korraldamise jaoks kasutama Google'i tarkvara, kui nad eelistavad pigem kolmanda osapoole rakendusi. Eelinstallitud rakendused saab hõlpsasti keelata, avaekraanilt eemaldada ja muu rakendusega asendada – näiteks võite Google'i otsingu muu otsingumootoriga asendada.

See kõik tähendab seda, et erinevalt enamikust suletud operatsioonisüsteemidest annab Android ohjad kasutaja kätte. Olenemata sellest, kas teile meeldib seadet kohandada või usute lihtsalt läbipaistvasse ja avatud tehnoloogiasse, on Android teie jaoks mõeldud.

Aitame arendajatel jõuda globaalse vaatajaskonnani

Peale Android-telefonide kasutajate ja tootjate on Androidi ökosüsteemis ka ülitähtis kolmas tegur: arendajad, kes loovad rakendusi, mis inimestele meeldivad.

Arendajate elu oli kunagi märksa keerulisem. Veel mõnda aega tagasi pidid nad kulutama väärtuslikke ressursse mitmesuguste platvormide, näiteks Symbiani, Web OS-i ja S60 jaoks kasutuskogemuste loomisele. Seetõttu oli enamiku arendusstuudiote jaoks suure vaatajaskonnani jõudmine lihtsalt liiga kulukas.

Kehtestasime avatud lähtekoodiga platvormil põhinevad standardid ja arendasime operatsioonisüsteemi, mis lõi kõigi arendajate jaoks ühtse mänguväljaku. Võtame näiteks Androidi kavatsuste süsteemi. Erinevalt suletud platvormidel kasutatavatest sarnastest süsteemidest õhutab see kasutajaid vaikerakendusi valima, mitte ei sunni neid esimese osapoole rakendusi kasutama.

Star Chart on Androidi avatud lähtekoodiga mudelile tänulik, kuna see võimaldas luua taevakaardirakenduse. Praegu laadib Star Charti rakenduse alla üle viie miljoni inimese kuusGoogle - Google Growth Engine (Star Chart Case Study).

Play poe ühekordne registreerimistasu arendajatele on ainult 25 USA dollarit. Suuruselt järgmine rakenduste pood võtab tasu 99 USA dollarit aastasApple Developer Program - What You Need To Enroll.

Tänapäeval on Androidi globaalse kasutajabaasini jõudmine lihtsam kui kunagi varem. Google Plays kehtib nüüd ühekordne registreerimistasu, mis tähendab, et arendajate jaoks maksab registreerumine ainult 25 USA dollarit – märksa vähem kui meie konkurentide 99-dollariline aastatasu.Apple Developer Program - What You Need To Enroll. Peale selle aitab Play poe ülevaatus- ja kinnitamisprotsess arendajatel kiiresti edasi liikuda, esitades lihtsaid ja konkreetseid küsimusi. Näiteks. Kas teie rakendus on turvaline? Kas teie arendajakonto on usaldusväärne? Kas teie rakenduse sisu järgib meie eeskirjade nõudeid? Seetõttu kulub Google Plays rakenduste kinnitamiseks ainult mõni tund, mitte mitu päeva, nagu teiste poodide puhulThe Verge - App Store 2.0 - June 2016.

Google Playd ja mitmesuguseid muid rakenduste poode kasutab enam kui miljard inimest, mis tähendab, et ükski teine platvorm ei võimalda arendajatel jõuda nii paljude inimesteni. See tasub ära. Alates 2014. aasta veebruarist kuni 2015. aasta veebruarini maksis Google rakenduste arendajatele Play poe rakenduste müügi ja seotud rakendusesiseste ostude eest üle 7 miljardi USA dollariAndroid Developer’s Blog - A New Way to Promote Your App on Google Play - February 2015.

Lühidalt öeldes on meie esmane eesmärk arendajaid toetada, pakkudes neile tööriistu rakenduste arendamiseks ja turustamiseks. Lõppude lõpuks pakuvad nemad Androidi kasutajatele erakordseid kogemusi.

RogerVoice on vaegkuuljatele mõeldud kõnetuvastusrakendus, mis kasutas mugava ning intuitiivse navigeerimisliidese loomiseks materiaalset disaini ja Androidi beetatestimise funktsiooni.

Valikuvõimalus ja avatus õhutavad majanduskasvu

Alates rakenduste turu laiendamisest kuni mobiilseadmete hinna vähendamiseni – võimatu on eirata Androidi panust mobiilimajandusse, mis pakub tööd 13 miljonile inimeseleGSMA - Global Mobile Economy Report - 2015 (page 3) ja moodustab maailma SKT-st 3 triljonit USA dollaritGSMA - Global Mobile Economy Report - 2015 (page 2).

Androidi platvorm on ainuüksi Euroopas loonud üle 1,2 miljoni töökohaPPI - App Economy Jobs In Europe - January 2016. Euroopa Komisjoni prognoosi kohaselt annab kogu rakenduste sektor 2018. aastaks tööd 4,8 miljonile inimesele ja toetab Euroopa majandust 63 miljoni eurogaEuropean Commission - The €63 billion app boom. Nearly 5 million jobs in European app sector by 2018, says EU report- February 2014.

Euroopa rakendused on esirinnas. 2015. aasta viis enim allalaaditud mängu nii iOS-is kui ka Androidis pärinesid Euroopa stuudiotestApp Annie - App Annie 2015 Retrospective - 2016 (page 40). Paljud maailma tuntuimad rakenduste arendajad tegutsevad Euroopas, sealhulgas Spotify ja Soundcloud ning ka Rovio (Angry Birds), King (Candy Crush Saga) ja BlaBlaCar. Kõik need arendajad kasutavad ülemaailmse edu saavutamiseks Androidi.

Android võimaldab ka tootjatel kasvada ja kohalikku majandusse panustada. Näiteks Madridis tegutsev BQ, mis võlgneb suure osa edust Androidile, suurendas vähem kui viie aastaga töötajate arvu rohkem 1000 inimeseni ja annab tänapäeval tööd 1200 inimeseleGoogle - Google Growth Engine (BQ Case Study). Prantsuse Android-seadmete tootja Wiko on saanud Prantsusmaa suuruselt teiseks seadmetootjaksThe Economist - The Rise of the Cheap Smartphone - April 2014. Sellised ettevõtted saavutavad edu tänu sellele, et Android aitab märkimisväärselt vähendada arenduskulusid ja muid konkurentsibarjääre.

Loomulikult ulatub Androidi positiivne mõju majandusele ka EL-ist väljapooleEuropean Commission - The €63 billion app boom. Nearly 5 million jobs in European app sector by 2018, says EU report- February 2014. Olenemata sellest, kas Android aitab luua töökohti rakenduste vallas või toetab äsja alustanud seadmetootjaid, on kõige aluseks arendajatele, tootjatele ja konkurentidele pakutav võimalus kasutada Androidi täies ulatuses.

Kuigi kümme ettevõtjat lõid BQ majanduskriisi ajal, annab ettevõte praeguseks tööd üle 1200 inimesele ja võlgneb suure osa oma edust Androidile Google - Google Growth Engine (BQ Case Study).

Teabele juurdepääsu demokratiseerimine üle kogu maailma

Nutitelefonid ei ole lihtsalt telefonid. Need on loodud avastamiseks, eesmärkide täitmiseks ja teadmiste ammutamiseks. Kuna paljudes piirkondades üle kogu maailma on Interneti-ühendus on vähem kättesaadav, hakkab terve põlvkond inimesi tänu mobiilseadmetele praegu esimest korda veebi kasutama. Nutitelefon ei ole enam staatusesümbol, vaid üha kättesaadavam seade, mis loob kõigi jaoks uusi võimalusi.

Seetõttu on Androidist saanud platvorm, mille saab kasutusele võtta iga seadmetootja, mille jaoks saavad kõik arendajad sisu luua ja millel töötavad kõik rakendused. Samal põhjusel on Androidi eesmärk olla ka edaspidi avatud, läbipaistev ning kättesaadav arendajatele ja kasutajatele üle kogu maailma.

Saame anda inimestele elutähtsat teavet. Soovin Androidi abiga jõuda järgmise kolme aasta jooksul Aafrikas viie miljoni kasutajani.
Alain Nteff, kaasasutaja ja arendaja, GiftedMom

Conrad Tankou ja Alain Nteff lõid koos rakenduse GiftedMom, mis annab elutähtsat teavet, et vähendada emade ja imikute suremust arengumaades.

Tsiteerides Sir Tim Berners-Lee kuulsaid sõnu veebi kohta:

„See on kõigile.”

Sama kehtib ka Androidi puhul.